Akne Neden Olur?

Akne Neden Olur? : Cildinizde, yağ, bakteri, ölü cilt hücreleri ve kir tarafından tıkanabilen gözenek adı verilen küçük delikleri  vardır. Bunların herhangi bir tanesi meydana geldiğinde sivilce veya “zit” oluşabiliriz. Cildiniz bun dan çok etkileniyorsa sivilceleriniz çıkabilir .

Amerikan Dermatoloji Akademisi göre akne bir hayati tehlike yaratmasa da, akne ABD’de en çok görülen bir cilt hastalığıdır. Sivilce yoğunluğu çok olursa  acı verici olabilir. Ayrıca psikolog sıkıntıya neden olabilir.

Yüzünüzde görünen sivilce özgüveninizi etkileyebilir ve zamanla kalıcı fiziksel kalıcı izlere sebep olabilir.

Akne için oluşan sivilce sayısını hem de iz bırakma şansınızı azaltan birçok etkili tedavi vardır.

Akne belirtileri nelerdir?

Akne vücudunuzun tüm bölgelerinde çıkabilir. En çok yüzünüzde, sırtınızda, boynunuzda, göğsünüzde ve omuzlarınızda oluşmaktadır.

Sivilceniz varsa, genellikle beyaz veya siyah sivilce olarak gözükebilir. Hem siyah noktalar hem de beyaz noktalar komedon olarak adlandırılabilir.

Siyah noktalar cildinizin üstünde açılır ve havadaki oksijen nedeniyle onlara siyah bir görüntü verir. Beyaz noktalar, cildinizin yüzeyinin hemen altında kapatılarak onlara beyaz bir görünüm verir.

Aknede en çok görülen lezyonlar beyaz nokta ve siyah noktadır ama başka tipleri de ortaya çıkabilmektedir. Enflamatuar lezyonların cildinizin skarlaşmasına neden olma olasılığı daha yüksektir. Bunlar şunları içerir:

 • Papüller , iltihaplı veya enfekte saç köklerinin neden olduğu küçük, kırmızı, kabarık şişliklerdir.
 • Püstüller , uçlarında irin bulunan küçük kırmızı sivilcelerdir.
 • Nodüller , cildinizin yüzeyinin altında katı, genellikle ağrılı topaklardır.
 • Kistler , cildinizin altında irin içeren ve genellikle ağrılı olan büyük topaklardır.

Akne neden olur?

Akne, cildinizin gözenekleri yağ, ölü deri veya bakteri ile tıkandığında oluşur.

Cildinizin her gözenek bir folikülün açılmasıdır. Folikül bir saç ve bir yağ (yağ) bezinden oluşur.

Yağ bezi, saçı yukarıya, gözeneklerden dışarı ve cildinize doğru hareket ettiren sebum (yağ) salgılar. Sebum cildinizi yağlı ve yumuşak tutar.

Bu yağlama işleminde bir veya birden fazla sorun akneye neden olabilir. Şu durumlarda ortaya çıkabilir:

 • folikülleriniz tarafından çok fazla yağ üretilir
 • ölü deri hücreleri gözeneklerinizde birikir
 • gözeneklerinizde bakteri birikir

Bu sorunlar sivilce gelişimine katkıda bulunur. Bakteri tıkanmış bir gözenekte büyüdüğünde ve yağ kaçamadığında sivilce ortaya çıkar.

Akne gelişimi için risk faktörleri nelerdir?

Akneye neyin sebep olduğuna dair efsaneler oldukça yaygındır. Birçok insan çikolata veya patates kızartması gibi yiyeceklerin sivilceye neden olacağına inanır. Bu iddialar için bilimsel bir destek bulunmamakla birlikte, akne gelişimi için belirli risk faktörleri vardır. Bunlar şunları içerir:

 • ergenlik veya hamilelikten kaynaklanan hormonal değişiklikler
 • Bazı doğum kontrol hapları veya kortikosteroidler gibi bazı ilaçlar
 • Ekmek ve cips gibi rafine şekerler veya karbonhidratlar açısından yüksek bir diyet
 • Aknesi olan ebeveynlere sahip olmak

İnsanlar en çok ergenlik yaşlarında akne oluşturma riski altındadır. Bu süre zarfında vücudunuz hormonal değişikliklere uğrar. Bu değişiklikler yağ üretimini tetikleyerek akne riskinin artmasına neden olabilir. Ergenliğe bağlı hormonal akne, yetişkinliğe ulaştığınızda genellikle azalır veya en azından düzelir.

Akne Tedavisi ve Yöntemleri Nelerdir ?

Akne Neden Olur? açıkladıktan sonra tedavi yöntemlerini de girelim.  Aknenin sebepleri ve Cilt Çeşidine göre Filiz Karslıoğlu Cilt Atölyesinde birden fazla yöntemle çözüm bulabilirsiniz. Bunlardan en çok tercih edilenleri Listeledik.

 • IPL Lumecca (Işıltı Lazeri) Tedavisi
 • Radyo frekans tedavisi
 • Frozen Face
 • Forma Tedavisi

Akne Neden Olur? ve cevapları için yazımızı okumaya devam edin.

IPL Lumecca (Işıltı Lazeri) Tedavisi

IPL Lumecca (Işıltı Lazeri) Tedavisi

Lumecca (Işıltı Lazeri) uygulaması FDA onaylı ameliyatsız, üst düzey bir cilt yenileme ve onarma işlemidir. Pigmente ve vasküler lezyonların tedavisi için kullanılan en yoğun ve güçlü darbeli ışıktır. Normal IPL’lerden 3 kat daha fazla enerji çıkışına (580 nM) sahip olduğundan standart IPL’lerde 4-6 seansta alınan sonuç Lumecca uygulaması ile 1-2 seansta alınabilir. Lumecca Vücudun bütün bölgelerinde kullanılabilir.

 

Lumecca(Işıltı Lazeri) Uygulama Aşamaları

Tedavinin püf noktası lekenin doğru tanımlanmasıdır. Yaşlılık lekeleriyle birlikte, güneş hasarı olan deride, cilt gençleştirmede, kılcal ve örümcek damarlar ve farklı damar lezyonlarında ciltte iyileştirici etkisi olan Lumecca uygulama sonrası sağlıklı genç bir cilt görünümü sağlar. Uygulama için en uygun zaman dilimi zararlı güneş ışınlarının etkisinin en az olduğu kış aylarıdır. Cilde gönderilen ışın enerjisi kolajen üretimini güçlü şekilde destekleyerek iyileşme sağlar.

 

Lumecca (Işıltı Lazeri Uygulama Sonrası)

Uygulama esnasında güçlü bir ışık uygulanmaktadır. Bu ışık ciltte ufak bir lastik çarpması hissi uyandırmaktadır. Uygulama sonrası ciddi bir yan etki gözlemlenmese de danışanların yüzlerinde birkaç saat içerisinde kendiliğinden kaybolan kızarıklık ve sıcaklık hissi bulunmaktadır. Uygulamanın ardından ilk gün güneş lekesi ve cilt hasarlarının, ortadan kaldırılmasında birkaç gün içerisinde sonuç alınabilmektedir. 1-2 hafta içerisinde ise ciltte parlaklıklar ve daha genç görünüm sağlanır. Uygulama sonrası direkt güneş ışığına maruz kalmaktan kaçınılmalıdır.

Radyofrekans tedavisi nedir?

Radyofrekans cilt tedavisi ameliyatsız cilt estetiği yöntemlerinden biridir. Uygulama cildin sıkı ve genç bir görünüme sahip olmasını sağlamakla birlikte leke, sivilce ve siyah nokta tedavilerinde de kullanılmaktadır.

Radyofrekans tedavisi

Radyofrekans Tedavisi nasıl çeşitleri

İğnesiz mezoterapi (Frozen Face)

İğnesiz Mezoterapi (Frozen Face) nedir?

Belirli bir yaştan sonra kişilerin cildindeki yağ dokusu ve kolajen üretimi azalmaya başlar, bununla birlikte ciltte kuruluk görülür ve cilt kırışmaya ve sarkmaya başlar iğnesiz mezoterapi yöntemi ile cildin vitamin, mineral, enzim ve aminoasit ihtiyaçları giderilerek kolajen üretimi desteklenir, uygulama ile lenf akımı ve kan dolaşımı hızlanarak cilt tazelenir ve gençleşir. İğnesiz mezoterapi tedavisinde ilaçlar iğne ile değil elektroporasyon yöntemi ile cilde homojen olarak verilir.

İğnesiz Mezoterapi (Frozen Face) Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Uzman tarafından cilt analizi yapıldıktan sonra vibrasyon yöntemi ve elektrik akımı ile gözenekler açılır ve ürünün cilt yüzeyinin altına erişimi sağlanır. Kolajen ve elastin uyarımı sağlanır ciltte anti aging tedavisi etkisiyle kırışıklıkların ve ince çizgilerin kaybolmasını destekler, leke tedavilerinde kullanılır ve ciltte onarım etkisi barındırır. Hassas cilde sahip kişiler özellikle iğnesiz mezoterapi yöntemini tercih eder.

İğnesiz Mezoterapi (Frozen Face) Uygulama Sonrası

İğnesiz mezoterapi tedavisinin ardından uygulama yapılan bölgenin 12 saat süre ile su ile temasından kaçınılmalıdır.

İğnesiz mezoterapi uygulaması yapılan bölgede iğneli yöntemden farklı olarak şişme, morarma, kanama gibi etkiler görülmez

En az 12 saat boyunca bölgeye herhangi bir makyaj veya kozmetik ürünün temasından kaçınılmalıdır.

Ankara İğnesiz mezoterapi (Frozen Face) uygulaması seans süre, sayı ve fiyatları

İğnesiz mezoterapi fiyatları uygulanacak danışanın cilt tipi, uygulamanın yapılacağı bölge ve uygulamanın amacı gibi değişkenlerin göz önünde bulundurularak seans süre ve sayısının kararlaştırılmasıyla hesaplanır. Ankara’da Filiz Karslıoğlu Cilt Atölyesi farkıyla  İğnesiz Mezoterapi tedavisi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için  aşağıda yer alan iletişim formu, WhatsApp iletişim hattımız ve telefon numaralarımızdan bize ulaşabilirsiniz.

Forma Tedavisi nedir?

Bir diğer adı Franksiyonel Termal Sıkılaşma olan forma uygulaması cildin daha pürüzsüz, parlak, genç ve sağlıklı bir görünüme kavuşmasını sağlayan ameliyatsız bir cilt estetiği uygulamasıdır. Forma uygulaması kolajen ve elastin üretimini destekleyen medikal uygulamalardan en popüler olanlarındandır. Klinik çalışmalarla kanıtlanmış A.C.E.(Kesin, Kontrollü, Kapsamlı) teknolojisini kullanarak cildin derin tabakalarını hedefleyen uygulamadır.

Forma Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Radyofrekans enerjisi cildin bütün katmanlarına etki eder ve cerrahi herhangi bir işlem yapılmadan RF enerjisi ciltte kolajen üretimini tetikleyerek ciltte gençleşme sağlar. Kaz ayağı, üst göz kapakları, alt göz kapakları, çene altı, gülümseme bölgeleri ve boyundur. Vücutta ise karında, kollarda ve sıkılaşmaya ihtiyaç duyulan noktalara uygulanabilir.

Forma Uygulaması Sonrası

Belirgin bir yüz ovali, keskin hatlar, genç ve sıkı bir cilde sahip olursunuz. Cildinizin sebum dengesi sağlanır canlı ve parlak bir yüze sahip olursunuz. Önleyici yönleriyle de aynı zamanda anti aging etkisine sahiptir. Herhangi bir yan etkisi yoktur, mimik kaybına neden olarak yapay bir görüntüye sebebiyet  vermez cildin doğallığını korur. Forma uygulaması oldukça rahat ve konforludur. Uygulama sonrası oluşan ufak kızarıklıklar birkaç saat içerisinde kendiliğinden yok olur.

Mikro İğneleme Cilt Tedavisi (Dermapen Yöntemi) Nedir?

Mikro iğneleme yönteminde uzunlukları 0,5 ile 2,5 mm arasında değişen mikro iğneler, roller vb. aparatlar aracılığıyla alt deri tabakasına mikrokanallar oluşturmaktadır. Burada en önemli nokta kullanılmakta olan cihazın kalitesidir. Oluşturulan hasarlarla kolajen ve elastin üretimini tetikleyerek derinin kendi iyileşme mekanizmasını hızla harekete geçirmektedir, ayrıca mikrokanallar sayesinde deriye uygulanan ilaçlar daha hızlı ve daha derine ulaşmakta ve emilimi kolaylaştırmaktadır. Ayrıca dermapen yönteminde cildin soyulması peeling etkisi yaratmaktadır.

Mikro İğneleme (Dermapen) yönteminin başlıca kullanım alanları

Cildin gerginleşmesi, gençleştirmesi ve yenilenmesi

İnce kırışıklıkların kaybolması

Akne, sivilce ve lekelerin kaybolmasında etkili rol oynar

Çatlak tedavilerinde

Gözenek küçültme

Göz çevresi hasarlarının giderilmesi (morluk, göz altı torbaları vb.)

Anti aging etkili bir uygulamadır

Mikro İğneleme Uygulaması sonrası

Mikro iğneleme uygulaması sonrasında uygulama yapılan bölgede 2 veya 3 gün süren kızarıklık söz konusu olabilir.

Uygulama sonrası uygulamanın yapılığı bölgeye serum sürülür ve soğuk kompres yapılır

Mikro iğneleme sonrası cilde 24 saat süre ile makyaj yapılmamalıdır.

2 Hafta süreyle 50+ faktörlü güneş kremi kullanılmalı güneşle doğrudan temastan kaçınılmalıdır.

Akne Neden Olur? Akne Tedavi Yöntemleri Nelerdir? gibi sorularınızı cevapladığımızı umarız. Eğer kafanızda başka sorular kaldıysa bize ulaşabilirsiniz.

Filiz Karslıoğlu

Filiz Karslıoğlu