Makyajla Uyumanın Zararları

Cilde en çok zarar veren durumlardan birisini konu alan “Makyajla Uyumanın Zararları” hakkında  olan yazımız sizlerle! 

Cilt gerek sağlığıyla gerek canlılığı ile iletişimde oldukça ön planda olmaktadır. Kimi zaman yorgun  kimi zaman oldukça enerjik görünen cildin tüm görüntülerinin ardında yer alan çevresel veya  biyolojik olmak üzere pek çok faktör vardır. Elbette herkes sağlıkla parlayan, doğal canlılığa sahip cilt  yapıları ister. Ancak cilt yapısının görünümün parlak, sıkı ve dinç görünmesi için yapılması gereken pek çok aşama vardır. Düzenli cilt bakımı yapmak bunların en başında gelmektedir. Cilt yapısına uygun olacak şekilde cildi her gün düzenli olarak beslemek oldukça önemlidir. Cilt bakımın püf noktaları arasında ise kullanılan cilt ürünlerinin içerikleri önemli bir rol üstlenmektedir. Tüm bunların yanı sıra kimi zaman özel bir davet için, kimi zaman düğünler için kimi zaman ise tamamen gün için  hazırlık yapmak üzere makyaj malzemeleri kullanılmaktadır. Peki makyajın cilt için zararları nelerdir? Makyaj öncesi cilt bakımı yapılmalı mı? Tüm bu sorularınızı yanıtladık! 

Makyajdan Önce Cilt Bakımı 

Öncelikle cilt bakımı cildi güne hazırladığı gibi cildi makyaja da hazırlayacaktır. İyi ve doğru yapılmış  bir bakım ile cilt makyaja hazır olacaktır. Makyaja başlamadan önce cildin çok iyi bir şekilde  nemlendirme yapılmalıdır. Ancak bu şekilde cilt makyajı çok iyi şekilde taşıyacaktır. Ayrıca bu bakım sürecinde cilt tipine uygun ürünlerin tercih edilmesi başka kaygıların oluşmasının önüne geçerken makyajı da oldukça iyi bir şekilde yansıtacaktır.

Makyaj öncesi nemlendirici krem aşamasına gelene dek ise öncelikle derinlemesine temizlendiğinden emin olunmalıdır. Tonik ve temizleme jeli aşamasından sonra cildin beslenmesi için serumları uygulamak gerekmektedir. Her aşama arasında  mutlaka kısa süre aralar olmalıdır. Cilt dinlendirilmelidir. Bunların ardından göz çevresi kremleri ve  bölgesel kaygı kremleri uygulanmalıdır. Makyaj öncesi bakım sürecinde nemlendirici kremden sonra  bir süre beklenmeli ve ardından güneş korucu kremin cilt yapısına uygun şekilde uygulanması ile cilt  makyaja hazır olacaktır. “Cilt bakımı sonrası makyaj yapılır mı?” bu noktada yaptırılan bakım oldukça  önemlidir. Filiz Karslıoğlu Cilt Atölyesi uzmanları tüm cilt uygulamaları öncesi ve sonrası bakım  süreçlerini sizlerle paylaşmaktadır! 

Makyaj Sonrası Bakım 

Cildi her makyaj uygulamasından sonra yenilemek sıfırlamak cilt sağlığı için olduk önemlidir. Bu  noktada ilk aşama elbette cildi makyajdan arındırmak, makyaj temizleme olacaktır. Göz çevresi ve  yüzün geri kalanını cilt yapısına uygun ve temiz içeriklere sahip makyaj temizleme suyu ve makyaj temizleme pamuğu ile makyajı ciltten uzaklaştırmalı ve cilt bakım aşamasına hazırlanılmalıdır. Makyaj kalıntıları; cilt problemleri ortaya çıkarmadan temizleme jelleri ile temizlenmeli ve kalan bakım rutini  uygulanmalıdır. Böylece cildin makyajdan zarar görme ihtimali ortadan kalkacaktır. 

Makyajla Uyumanın Zararları 

Yukarıda bahsedilen aşamaları geçerek doğrudan yapılmış ve çıkarılmadan uykuya geçilmiş olan  makyajın etkileri elbette olacaktır. Makyajlı uyumanın zararları cilt üzerinde büyük bir etki oluşturur. 

  1.  Cildin kurumasına, nefes almamasına ve pul pul dökülmesine sebep oluyor. 
  2.  Gözenekleri tıkıyor; sivilce, akne siyah nokta veya komedon gibi cilt kaygılarına sebep oluyor. Makyajla uyumak cildi tıkamakla beraber cilt yapısının yağ dengesini de bozabiliyor.  Daha yağlı bir cilde sebep olabiliyor. 
  3.  Geceleri tüm vücut yenilenmektedir. Ancak makyajı silmeden uyumak cildin yenilenmesini  engelleyecektir. 
  4.  Erken yaşlanma belirtilerini artıyor, kırışıklıklara ve cilt problemlerine sebep oluyor.
  5.  Kirpik yapısını bozuyor. 
  6.  Dudakları kurutuyor ve çatlatıyor. 
  7.  Cildin ağırlaştırıyor, cilt dengesini bozuyor. 

Tüm bunların önüne geçmek için cilt bakım rutininizi bozmayın; aylık veya haftalık olarak cilt bakım  uygulamalarına devam edin!

Cilt bakımında kullanılan birçok yöntem vardır. bu yöntemler cildin yenilenmesini, elastiğini kaybetmiş ciltlerin düzenlenmesini, ölü derilerden, siyah noktalardan ve yüzdeki koyu lekelerden arındırır. Düzenli uygulanan cilt bakım ürünleri birçok cilt kaygınızdan sizleri uzaklaştırır. Ankarada hydrafacial ve green peel uygulaması ile hizmet veren Filiz Karslıoğlu Cilt Atölyesi sizlerle. Hydrafacial uygulaması ve birçok uygulama ile ilgili detaylı bilgi almak için aşağıda yer alan iletişim formu, Whatsapp iletişim hattımız ve telefon numaralarımızdan bize ulaşabilirsiniz. 

Filiz Karslıoğlu

Filiz Karslıoğlu