Batık Kıllar İçin Ne Yapılmalı?

“Batık kıllar için ne yapılmalı?” konusu pek çok kişiyi ilgilendiren pek çok kişi tarafından estetik kaygı oluşturan bir vücut kaygısı olarak karşımıza çıkmaktadır. Vücut doğuştan itibaren kıl köklerine sahiptir. Oldukça doğal olan ve zamanla gelişim ile beraber daha da güçlenen kıl köklerini zaman içerisinde vücuttan geçici veya kalıcı olarak vücuttan uzaklaştırma işlemleri uygulanmaktadır. Bu işlemler arasında geçici olarak sağlanan çözümler arasında ağda, tıraş makinesi, jilet veya bu ve benzeri makineler bulunmaktadır. Maksimum olarak 1 aya kadar kalıcılık sağlayan geçici çözümler olmaktadır. Ayrıca bu çözümler agresif uygulamalar oldukları için cilt yüzeyinde birtakım hasarlara yol açma ihtimalleri de bulunmaktadır. Bunlardan birisi de batık kıl olmaktadır. Görünüm itibariyle oldukça rahatsız edebilen bu durumun altında yatan pek çok neden olmakla beraber ortaya çıkması ise çoğunlukla çevresel faktörlere bağlı olmaktadır.
Cilt Atölyesi tüm cilt ve vücut kaygılarında sizlerin yanında yer alıyor!

Batık kıl nedir?

Kıl batması genel itibari ile kılın derinin altında kalması; cilt yüzeyine çıkamayarak cildin alt
tabakasında uzaması durumu olarak karşımıza çıkmaktadır. Kılın sivri ucunun kıvrılarak deri altın
kalması sonucunda oluşur. Kimi zaman kırmızı kimi zaman kahverengi veya siyah noktalar şeklinde bazen deri dışına doğru şişlik yapacak şekilde görünüme dönüşür. Diğer yandan batık izleri de oluşmasına sebebiyet vererek çıktığı gözeneklerde genişleme söz konusu olabilir. Bu kaygı oldukça yaygın bir şekilde gözlemlenmektedir. Özellikle kıl yapısı kıvırcık olan kişilerde veya yoğun kıl köküne sahip kişilerde gözlenmekle beraber kıl kökünün yoğun ve güçlü olduğu bölgelerde de sıklıkla rastlamak mümkündür. Kılları vücuttan uzaklaştırma sürecinde tercih edilen yöntemlerin de ciddi oranda etkileri bulunmaktadır. Vücut uygulamaları olan ağda, iple alma, epilasyon cihazı ile alma veya tıraş makinesi, jilet gibi depilasyon cihazları ile temizlemeler yapılması kıl boyunun içerde uzamasına sebebiyet vermektedir. Özellikle kökten alan işlemlerde yeniden büyüyen ve uzayan kıl kökünün içeriden büyümesi çok daha sıklıkla ortaya çıkmaktadır. Bu batmalar kimi zaman iltihaplı kıl batması şekline dönüşmektedir. Bunun pek çok nedeni bulunmaktadır.

Batık kıl nasıl geçer?

Öncelikle vücutta oluşan bu görüntünün altında yatan nedenin sebebi saptanarak bu işlem veya
durumlardan uzak durmak vücutta oluşabilecek bu durumun önüne geçmektedir. Örneğin oldukça dar kıyafetlerin tercih edilmesi gözenekler bu sorunların olması gibi cildin nefes almasını engellerken diğer yandan ciltte kılların içeride uzamasına yüzeye çıkmasının da önüne geçmektedir. Örneğin sıklıkla tayt giyilmesi, dar pantolonların tercih edilmesi genital bölgede batık, bacakta batık oluşmasına sebep olmaktadır. Özellikle genital bölgede kıl dönmesi durumuna dönüşmesi veya iltihaplı bir hal alması durumunda çok daha ağrılı veya acılı bir hal almasına neden olmaktadır.

Bacak Batıklarına Çözüm

Yalnızca bacak batıkları olmamakla beraber genital bölge veya bikini bölgesi batık yine aynı şekilde diğer bölgelerde oluşabilecek bu görünüm ardında yatan endenler saptandıktan sonra bunlardan uzak durmakla beraber sıklıkla ciltteki ölü derilerin alınması gerekmektedir. Bu işlemlerde genital bölgede, kollarda veya bacaktaki batıklar için peeling uygulaması çözümler arasında yer almakla beraber tek başına yeterli değildir. Batık kıl kremi, peeling, kuru fırçalama veya kese yapılması gibi durumlar ev devam bakım süreçlerini oluşturmaktadır. Ancak kıl köklerine doğrudan etki edecek en etkili yöntem elbette lazer epilasyon olmaktadır. Batık kıl çıkarma esnasında sıkarak yapmak leke veya iz kalmasına sebep olabileceği için tercih edilmemelidir. İstenmeyen tüylere kalıcı çözüm olan buz lazer uygulaması ile batık ve diğer kıl köklerine kalıcı çözümler Ankara Filiz Karslıoğlu Cilt Atölyesi’nde sizlerle!

Filiz Karslıoğlu

Filiz Karslıoğlu