Gözenekler Nasıl Sıkılaşır? 

Cilt üzerinde oluşan gözenekler erkek kadın fark etmeksizin herkesin dikkatini çeker ve bu düşünce “Gözenekler nasıl sıkılaşır?” sorusunu akıllarda canlandırır.  Geçmişten günümüze uzanan güzellik algısı cildin pürüzsüz olması, beyaz bir tene sahip olmak ve cilt üzerinde herhangi bir hasarın olmaması ile değerlendirilir. Her cilt özeldir ve kendine has gereksinimleri vardır. Yağlı ciltler, kuru ciltler, karma ciltler için en büyük kaygılardan biri de gözeneklerdir. Gözenekler içerisinin siyah nokta oluşumu ile oldukça dikkat çeken ya da belli belirsiz bulunan cildimizin içerisinin yağ, toz, makyaj ve kirin gözeneklere dolması sonucunda siyah nokta oluşan ve cildin derinlemesine temizlik ihtiyacı duyulan ve bunun neticesinde cilt bakımı ve cilt bakımı ürünlerine başvuran her kişinin gözenekleri yok etmek istemesi ile hangi ürünlerin cilt tipinize uygun olduğu ya da bu bakım sonrasında gözenekleri genişletip genişletmeyeceği akılları karıştırmaktadır.  

Gözenekler belirli bileşenler ile toksinlerden, ölü hücrelerden, kirden arınması ile derinlemesine temizlenmeli ve bu temizlik sonrasında gözenek sıkılaştırıcı bileşenlere sahip aynı zamanda cilt tipinize uygun ürünler ile sıkılaşma sağlanmalıdır.  Birçok farklı cilt bakımı ürünleri ile sıkılaşma sağlanır fakat cilt tipinize uygun ürünler değillerse cildiniz üzerinde istediğiniz gibi bir etki göstermez hatta çeşitli cilt kaygılarına yol açabilir.  

Gözenekler için birçok farklı ürün kullanılır gözenek sıkılaştırıcı maske, gözenek sıkılaştırıcı serum ve sıkılaştırıcı tonik gibi cilt bakımı ürünleri kullanılarak cilt üzerindeki gözenekleri en aza indirmek ve cilt kaygılarınızı yok etmek için cilt tipinize uygun ürünler kullanarak gözeneklerinizi en aza indirmeniz mümkündür. Cilt tipinizi iyi analiz edip cildinize en iyi gelecek tonik, serum ve maskeleri kullanarak gözeneklerinizle baş edebilirsiniz.  

Birçok farklı cilt tipi mevcuttur. Her cilt özeldir ve kendine ait cilt bakımını düzenli olarak yapması gerekmektedir. Yağlı ve akneye meyilli cilt tipleri de nemlendirmeye ihtiyaç duyar bu nedenle cilt tipine uygun nemlendirici ürünleri kullanmalıdır. Cildinizin ihtiyacı olan nemi karşılamalı ve cildinize özen göstermelisiniz. Evde gözenek sıkılaştırıcı maske yapmanız önerilmez. Evde yapılan maskeler çoğu zaman cilt tipinize uygun değil tek tip bir maske olmaktadır. Bu nedenle profesyonel bir yardım alarak cilt tipinizi analiz ettirip cilt tipinize uygun cilt bakım ürünlerini kullanıp etkili bir sonuç alabilirsiniz.  

Cilt yapısı yaşamın ilk günlerinden itibaren pek çok biyolojik ve çevresel faktörler karşısında yıpranmalar, sarkma veya birçok cilt kaygısı yaşamaktadır. Çevresel faktörleri güneş ışınları, sigara kullanımı, soğuk ya da sıcak hava, kahve tüketimi gibi faktörler cildimiz üzerinde oldukça etkilidir. Biyolojik faktörler de cilt üzerinde oldukça etkiye sahiptir. Cildimizin yaşlanmaya karşı alabileceğiniz en etkili yöntemlerden biri de cilt sıkılaştırıcı ürünlerdir. Anti-aging cilt kremi, gözenek sıkılaştırıcı serum gibi ürünler kullanarak cildinizin sıkılaşmasını sağlayabilirsiniz.  

Cilt ve gözenek sıkılaştırıcı cilt bakımlarından bazıları green peel, Hydrafacial ve radyofrekans tedavisi ile cilt kaygılarından uzaklaşabilirsiniz.

Filiz Karslıoğlu Cilt Atölyesi ile kolayca cilt analizi yaptırıp cildiniz için gerekli önlemleri alabilirsiniz.

Filiz Karslıoğlu

Filiz Karslıoğlu