Cilt Bakım Aşamaları Nedir? 

Cilt Atölyesi uzmanları genel olarak “Cilt bakım aşamaları nedir?” konusunu tüm danışanları için  açıkladı! 

“Cildimiz en özel giysimizdir.” Cilde iyi bakmak, onu tanımak ihtiyaçlarını belirlemek onun sağlığı için  gerekli olan aşamaları tamamlamak oldukça önemlidir. Cilt temel bakım süreçlerinde dikkat edilmesi  gereken püf noktalar bulunmaktadır. Her aşamanın bir sırası ve önemi vardır. Bu aşamalar için uygun içerikler gerekmektedir. Aksi halde cilt yüzeyinde alerjik reaksiyonlara veya farklı cilt kaygılarına yol açılabilir. Cilt için en uygun cilt uygulamaları aşamaları cildi tanıyarak belirlenmektedir. Genel  itibariyle var olan aşamaların içerikleri, uygulamaları cilt yapılarına göre değişkenlik  gösterebilmektedir. Cilt yapıları her kişi için farklı ve özel olmaktadır. Bu noktada uzmanların oldukça  yaygın olarak gözlemlediği ve kategorize ettiği cilt tipleri şu şekildedir; 

  • Normal Cilt Tipi; cilt yüzeyinin, sebum dengesinin, gözeneklerin ideal oluşunu temsil  etmektedir. Cildin kaygılarından uzak sağlıklı, canlı ve parlak olan cilt yapılarıdır. Ancak  elbette cilt uygulamaları ve düzenli bakımlara ihtiyacı olmakla beraber bu dengenin  korunması oldukça önemlidir. Bu dengeyi korurken cilde uygun yapıda ürünler tercih  edilerek temel cilt bakımı aşamaları tamamlanır. 
  • Yağlı Cilt Tipi; cildin sebum dengesini sağlayamaması ile oluşmaktadır. Cilt yapısı sürekli  olarak dış etmenlere karşı veya biyolojik nedenlerle cilde sebum salgılamaktadır. Bu durum  neticesinde cilt kirli, parlak hissedilebilir. Bakım sürecinde cilde uygulanacak cilt temizliği  aşamaları içerisinde tercih edilecek ürünler su bazlı olmalıdır. Ayrıca cilt oldukça iyi bir  şekilde nemlendirilmelidir. Yağlı olan yapı nemli olduğunu değil cilde doğru şekilde nem  sağlanmadığını ortaya koyar. 
  • Karma Cilt Tipi; bu yapı tam olarak cildin farklı bölgelerinde farklı özellikler ortaya  koymasıdır. T bölgesinde yoğun sebum salgısı olurken diğer bölgelerde yani U bölgesinde  kuru bir yapı oluşmaktadır. Bu gibi karma yapılarda yapılacak veya uzman ellerden alınacak  cilt uygulamalarında ufak değişiklikler olabilmektedir. Yüz temizleme aşamaları veya cilt  bakımı uygulama aşamaları sırasında bölgesel uygulamalar yapılabilirken bu cilt tiplerine  uygun içeriklerde ürünler tercih etmek de en doğru yaklaşım olacaktır.  
  • Kuru Cilt Tipi; cilt yapısının yetersiz sebum salgılaması durumunu ortaya koymaktadır. Cildin  yağlı yapıların aksine nemsiz kalması birçok kaygıyı beraberinde getireceği için cilt bariyerini  güçlendiren, cildin nem rezervlerini dolduran, cildi her aşamada besleyen yüz bakım  aşamaları ve cilt bakımı uygulama aşamaları tercih edilmektedir. 
  • Hassas Cilt Tipi; bu yapılara sahip ciltler genellikle her türlü çevresel veya biyolojik faktöre  çok hızlı tepki vermekle beraber alerjik reaksiyonlara veya kızarık görünümlere oldukça  yatkındır. Bu nedenle cilt temizleme aşamaları profesyonel bir şekilde yürütülmelidir.  Kullanılacak içerikler en doğru şekilde tercih edilirken mutlak cildi ve cilt yapısını  güçlendirecek ürünler kullanılmaya özen gösterilmelidir. 

Tüm bu temel cilt tiplerinin yanında bireysel olarak değişkenlik gösteren pek çok yapı  bulunabilmektedir. Bu nedenle mutlaka cilt uygulamalarından -örneğin; hydrafacial, klasik cilt  bakımı, kimyasal peeling gibi- faydalanılarak aylık ve haftalık kontroller ve bakımlar yapılmalıdır. Bu  bakımlara ek olarak yapılan analizler sonucunda Cilt Atölyesi uzmanlarının yönlendirmesi ile evde cilt  bakım aşamaları takip edilerek bir süreç ve yaşam rutini haline getirilmelidir. Bu noktada evde derinlemesine cilt temizliği veya yüz temizleme aşamaları genel olarak bir sıralama içerisinde  yapılarak bütünsel bir süreç haline dönüştürülmektedir. Cilt yapılarına uygun olarak seçilen ev devam ürünleri ile evde yapılacak cilt bakım rutini sıralaması aşağıda gösteilmiştir.

Cilt Bakımı Uygulama Aşamaları

1- Cildi Arındır! 

2- Maske Zamanı! 

3- Cilt Toniği! 

4- Göz Çevresi Kremi! (Gece/Gündüz) 

5- Yüz Serumu Kullan! (Gece/Gündüz) 

6- Cilt Kaygıları İçin Bölgesel Bakım! 

7- Nemlendir! (Gece/Gündüz) 

Filiz Karslıoğlu Cilt Atölyesi uzmanları cildinizi tanıyor ve ihtiyacı olan protokolleri oluşturarak  seanslarınızı oluşturuyor. Kalıcı, parlak ve etkili sonuçlar Cilt Atölyesi’nde!

Filiz Karslıoğlu

Filiz Karslıoğlu