Cilt Temizleme Yöntemleri Nelerdir ?

Hızlı bir şekilde temiz cilt nasıl elde edilir ?

Birçok insan temiz bir cilt elde etmeyi zor zannediyor. Pürüzsüz bir cilt elde etme yöntemleri kişinin cilt tipine göre değişiklik gösterebilir. Genel olarak akne veya lekelerle mücadele eden kişilerin cildi kuru, yağlı veya ikisinin karışımıdır. Cilt Temizleme Yöntemleri Nelerdir ? soruyu cevaplayalım.

Değişik cilt tipleri farklı şekillerde cilt bakımı mevcuttur ve ayrıca insanların deneyebileceği genel ipuçları da vardır.

Daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Genel cilt bakımı ipuçları

İnsanlar hızlı bir şekilde temiz bir cilde sahip olmak için bu genel ipuçlarını denemek isteyebilirler. Yada Ankara Cilt Bakımı için ücretsiz cilt analizi yaptırabilirler.

Sivilceleri patlatmaktan kaçının

Bir sivilce kendini bir yağ, sebum, ve bakteri gösterir. Aynı zamanda vücudun olağan iyileşme mekanizmasının da çalıştığının bir işaretidir.

Sivilceyi patlatmak bu iyileşme sürecini zarar verir. Ek olarak, salınan sıvılar çevreleyen cildi benzer bakterilere maruz bırakarak daha fazla sivilce oluşma riskini artırır.

Patlatılmış sivilce de kalıcı yara izine neden olabilir. Elinizden geldiğince, sivilceleri patlatmaktan kaçının. Patlarsa, alanı temiz tutun.

Günde iki kez ve terledikten sonra tekrar yıkayın

Amerikan Dermatoloji Akademisi kişi terlemeden sonra yeniden günde iki kez yıkayın ve önerilir. Deride ter bırakmak ve kurumasına izin vermek akneyi daha da kötüleştirebilir, bu nedenle terledikten sonra cildi mümkün olan en kısa sürede Duş almanızı tavsiye ediyoruz..

Yüze dokunmaktan kaçının

Yüze elle dokunmak ciltte kir, yağ ve bakteri biriktirebilir ve sivilcelere neden olabilir.

nemlendirmek

Tüm cilt tipleri, günlük yüz yıkamadan sonra nemlendiricilerden faydalana bilirsiniz Yüzü nemli tutmak, sebum üretimini kontrol etmeye ve dış etkenlerin verdiği hasarı önlemeye yardımcı olabilir.

En etkili nemlendirici, kişinin cilt tipinize bağlı olarak her durumda değişecektir. Hangi nemlendiricilerin cildiniz için işe yarayacağından emin olmayan herkes Filiz Karslıoğlu cilt atölyesiyle görüşmelidir.

Her zaman güneş koruyucu kullanın

Güneşin ultraviyole (UV) ışınları cilde zarar verir. Dışarıdayken güneş koruyucu kullanmak cildi bu zararlı ışınlardan korumaya yardımcı olabilir.

Hassas ürünlere odaklanın

Cildi için ekstra bakıma ihtiyaç duyan kişiler, genellikle cildi tahriş etme olasılığı çok düşük olan zarif ürünlere daha iyi tepki verdiklerini göreceklerdir. Genellikle hassas cildi tahriş eden ürünler şunları içerir:

 • alkol bazlı ürünler
 • tonerler
 • eksfolyantlar
 • büzücüler

Bu ürünlerin zarif, hipoalerjenik versiyonları mevcuttur. Bununla birlikte, herhangi bir ürünü daha geniş bir alana uygulamadan önce küçük bir cilt bölgesini reaksiyonlar açısından test etmek yine de önemlidir.

Sıcak sudan kaçının

Duş almak, banyo yapmak veya elleri ve yüzü kaynar suyla yıkamak cildi kurutabilir veya zarar verebilir. Banyodan sonra kuru cilt fark eden kişiler, bunun yerine ılık su kullanmayı deneyebilir.

Nazik temizleme cihazları kullanın

Eksfoliasyon, ölü cilt hücrelerini temizlemeye yardımcı olmak için önemlidir, ancak bazı cihazlar çok aşındırıcı olabilir ve cilde gerçekten zarar verebilir. El bezleri, sert süngerler veya lif kabağı gibi aletler cilt için çok sert olabilir ve hasara ve tahrişe neden olabilir.

Yumuşak temizleme fırçaları gibi bazı hassas seçenekler mevcuttur. Alternatif olarak, yüze bir temizleyici masaj yapmak için temiz parmaklar kullanmak ekstra tahrişi önlemeye yardımcı olabilir.

Topikal ilaçlar kullanın

Topikal ilaçlar, tüm cilt tiplerinden insanların sivilceleri kontrol etmesine yardımcı olabilir. Aşağıdakiler dahil birkaç farklı ilaçlı ürün mevcuttur:

 • benzoil peroksit, antibiyotikler gibi diğer bileşenlerle birlikte veya bunlar olmadan
 • salisilik asit
 • tretinoin gibi topikal retinoidler
 • bir anti-inflamatuar ve antibiyotik kombinasyonu olan dapson
 • gözenekleri açmak için azelaik asit

Susuz kalma

Vücuttaki tüm hücrelerin suya ihtiyacı vardır. Cilt hücreleri çevreye en yakındır ve bu nedenle nemini elementlere kaybetme riski daha fazla olabilir. Gün boyunca su içmek cilt hücrelerinin sağlıklı kalmasına yardımcı olabilir.

Sağlıklı bir diyet yiyin

Besinler açısından zengin sağlıklı bir diyet yemek bir bütün olarak vücut için önemlidir ve cilde de fayda sağlayabilir. Çeşitli bitkisel gıdalar ve yağsız protein kaynakları açısından zengin bir diyet yemek, cildin sağlıklı kalması için ihtiyaç duyduğu besin maddelerini sağlamaya yardımcı olabilir.

Cildini temiz tutmak isteyen insanlar, süt sütü gibi belirli zahmetli yiyecekleri de kesmek isteyebilirler. Clinical Nutrition’da yapılan bir inceleme, süt ve akne arasında pozitif bir ilişki buldu. Bazıları bu bağlantının sütün içerdiği büyüme bileşikleri ve hormonlardan kaynaklandığına inanıyor.

Bununla birlikte, herkesin semptomlarını daha da kötüleştiren farklı tetikleyici yiyecekleri olabilir.

Hangi yiyeceklerin cilt sağlığını iyileştirebileceği hakkında daha fazla bilgiyi buradan öğrenin.

Sivilce için ilaçlı ürünleri düşünün

Nazik, doğal ürünler cildi yönetmeye yardımcı olabilir ve küçük sivilcelere yardımcı olabilir, ancak kalıcı veya şiddetli aknesi olan kişiler ilaçlı seçenekleri tartışmak için bir dermatolog görmelidir. İlaçlı seçenekler cilt tipine ve akne şiddetine göre değişiklik gösterecektir.

Doğal makyaj ürünleri kullanın

Bazen makyaj ürünleri sivilceleri şiddetlendirebilir. Doğal makyaj ürünlerine veya gözeneklerin nefes almasına izin verecek şekilde tasarlanmış ürünlere geçiş, makyajdan kaynaklanan sivilceleri azaltmaya yardımcı olabilir.

Her gece tüm makyajı çıkarmak ve makyaj fırçalarını veya araçlarını düzenli olarak temizlemek de önemlidir.

Yaşam tarzı değişiklikleri

Kanıtlar büyük ölçüde anekdot olsa da, bazı yaşam tarzı değişiklikleri de cildin dengede kalmasına yardımcı olabilir. Dikkate alınması gereken yaşam tarzı değişiklikleri şunları içerir:

 • her gece tam bir gece dinlenmek
 • sigaradan kaçınmak
 • fazla şekeri azaltmak veya ortadan kaldırmak
 • kızarmış yiyeceklerden kaçınmak

Stresi azalt

Mümkün olduğunda stresi en aza indirmek de önemlidir . 2017 tarihli bir makalenin yazarları, akne vulgarisin en yaygın inflamatuar cilt bozukluklarından biri olduğunu belirtti.

Ayrıca stres ve akne arasındaki bağlantıyı vurgulayarak stresin vücuttaki inflamatuar bileşikleri artırabileceğini belirtiyorlar. Sinir, öfke veya duygusal stres duyguları sivilcenin çıkmasına veya semptomların daha da fazla çıkmasına neden olabilir.

Bu nedenle, akne kontrolüne yardımcı olmak için stresi azaltmanın yollarını bulmak önemlidir. Stres yönetimi teknikleri şunları içerir:

 • düzenli egzersiz yapmak
 • masaj veya akupunktur almak
 • meditasyon veya nefes egzersizleri gibi sakinleştirici uygulamalarda bulunmak
 • yoga ve tai chi dahil hareket aktiviteleri yapmak

Stres azaltıcı aktiviteler de kişiden kişiye farklılık gösterecektir. Bazı insanlar ormanda yürüyüşe çıkmaktan hoşlanırken, diğerleri örneğin günlük yazmayı tercih edebilir.

Cilt Temizleme Yöntemleri Nelerdir ?

 

 

Filiz Karslıoğlu

Filiz Karslıoğlu