Kozmetik Ürünlerin Son Kullanma Tarihi

Kozmetik ürünlerin son kullanma tarihi; tüm ürünlerde kesin tarih aralığı şekliyle belirtilmeyebilir.
Tüm bunlar yasal düzenlemeler çerçevesinde düzenlenmiş olup üretici veya ithal eden tüm firmalar ürünlerini kanunlar çerçevesinde hazırlayarak piyasaya sürmektedir. Kanun çerçevesi dışında kalan gerekli onayları alınmamış ürünler ise bu kapsamlar dışında kalarak satışları uygun bulunmaktadır.
Yazımızda sizinle kozmetik ürünlerin kullanım ömrü hakkında detaylı bilgiler paylaşıyor olacağız.
Bilindiği üzere ürün sınıfları birbirinden oldukça farklı olmaktadır. Ürünler belirli sınıf gruplarına
ayrılmaktadır. Dayanıklı ürünler, dayanıksız ürünler hizmetler şeklinde sınıflandırılabilmektedir.
Dayanıklı ürünler uzun yıllar kullanım sağlanabilen ürünleri oluşturmaktadır; örneğin, mobilyalar,
makineler gibi. Farklı standartları ve süreçleri olan ürünlerdir. Dayanıksız şeklinde betimlenen ürünler ise bir veya birkaç veya bir süre olan kullanım neticesinde biten ürünleri oluşturmaktadır. Bu gibi ürünlerden etkili bir şekilde fayda sağlanması için ise kanunlar kapsamında istenilen bazı ambalaj bilgileri bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi olan ambalaj üzerinde yer alan son kullanma tarihi ve kapak açımı ifadesi olmaktadır.
Filiz Karslıoğlu Cilt Atölyesi uzmanları kozmetik ürünlerin raf ömrü hakkında pek çok bilgiyi sizlerle paylaşmaktadır!

Kozmetik ürünlerin tarihi geçer mi?

Bu sorunun yanıtı elbette geçebilir, ürünlerin belirli bir kullanım süresi olmaktadır. Kimi zaman farklı sebeplerle satın alınan ürünün kullanım süresi dolabilir. Bunun yanı sıra ürünün raf ömrü geçmiş de olabilir. Satın alınması veya kullanılması planlanan kozmetiklerin raf ömrü aynı şekilde mutlaka araştırılmalıdır. Cilt bakım ürünlerinin, makyaj malzemelerinin raf ömrü veya kozmetik raf ömrü ürünlerin yapılarına göre değişebilmektedir; bu nedenle mutlaka detaylıca bilgi edinilmeli güvenli bir alışveriş sağlanmalıdır. Kozmetik son kullanma tarihi sorgulama pek çok kişi tarafından alışkanlık haline getirilmekle beraber birçok kişinin de dikkatinden kaçan fakat oldukça önemli bir uyarıyı kullanıcılarla paylaşan bir bilgi olmaktadır.

Cilt bakımı süreçlerin cilde, yüze veya vücuda uygulanan tüm kozmetik ürünlerin etkisini göstermesi için belirlenmiş bir kullanım süresi olmaktadır. Bu sürelerin dışına çıkan ürünler artık kullanım için uygun olmamaktır. Tıpkı gıda ürünlerinde tarihi geçmiş olan ürünlerin tercih edilmeme sebebi gibi aynı şekilde kozmetik son kullanma tarihi geçtiği düşünülüyorsa öncesinde sorgulama yapılmakla beraber doğrudan üretici veya ithal eden firma ile de iletişime geçilerek şüphe giderilebilir. Bunun dışında ambalaj üzeri detaylıca incelenerek de bu bilgilere ulaşmak mümkündür.

Kozmetik ürünlerde 12m ne demek?

Kremlerin son kullanma tarihi, maskelerin son kullanma tarihi veya pek çok kozmetik ürünün aynı
şekilde en son ne zaman kullanılabileceği gibi bilgileri merak ederek bununla ilgili olarak
sorgulamalar yapılmaktadır. Ancak belirtmek gerekir ki bazı ürünlerin raf ömrü daha uzun bir süreyi kapsamaktadır. Raf ömrü 36 aydan daha fazla olan ürünlerde son kullanım hakkında farklı bir ibare veya simge bulunmaktadır. Bununla beraber barkod sorgulaması yapılarak da sonuçlar elde edilmektedir. Elbette bu rafta kalma süresi sınırsız olmamaktadır. Herhangi bir şekilde edinilen kozmetik ürünlerde çoğunlukla kapak açımı simgesi bulunmaktadır. 12m, 6m, 3m veya ne kadar süre etkin kullanım sağlanabileceğine ilişkin “ay” süresi belirtilir. Örneğin açık kapak simgesinin içinde “12M” yazıyorsa bunun anlamı “12 months” yani kapak açıldıktan sonra 12 ay süre ile kullanıma uygun olduğu üretici veya ithal eden firma tarafından belirtilmiştir. Bu değerlere dikkat edilerek ürün kullanımı sağlanmalıdır. Bu değerler kanunlar çerçevesinde oluşturulmalıdır.

Kremler açıldıktan sonra ne kadar kullanılır?

Sıklıkla yönetilen sorular arasında yer alan bu konu da aynı şekilde diğer kozmetik ürünlerde olduğu gibi ambalaj üzerinde belirtilen saklama koşullarına uygun şekilde verilen tarih aralıklarında kullanılması uygun olacaktır.

Filiz Karslıoğlu Cilt Atölyesi birçok cilt (altın iğne, kimyasal peeling, green peel…) ve vücut (selülit
uygulaması, bölgesel zayıflama, altın iğne…) bakım uygulamaları ile sizlerin yanında!

Filiz Karslıoğlu

Filiz Karslıoğlu