Kuru Fırçalama Faydaları Nelerdir?

Yıllardır pek çok kişiden duyulan “Kuru fırçalama faydaları nelerdir?” konusuna Cilt Atölyesi
uzmanları ışık tutuyor. Cilde nefe aldıracak, cildi canlandırırken harika bir pürüzsüzlüğü beraberinde getirecek olacak bu bakım uygulamasının en güzel yanı ise yalnızca 5 dakikanın yeterli olmasıdır. Tıpkı cilt bakımında olduğu gibi bu bakımda uygulamasında da elbette bir rutin oluşturmak ve bunu haftada birkaç kez yapacak şekilde düzenlemek oldukça önemli olmaktadır. Yıllardır pek çok kişi tarafından kullanılmakla beraber günlük yaşamda da oldukça yer almaya başlayan bu bakım uygulaması bir sır olmaktan çıkmıştır. Vücudu aşağıdan yukarıya hareketlendireni, ruh halinize harika bir his bırakacak olan bu uygulama birçok olumlu etkiyi de beraberinde getirmektedir. Pek çok cilt veya vücut kaygısını ortadan kaldıran bu uygulamanın etkisini ve faydalarını hissetmek ise düzen gerektirmektedir. Ancak sonucunda; kadifemsi, pürüzsüz ve canlı bir cilt görünümüne kavuşmak oldukça mümkün!

Kuru Fırçalama Nedir?

Birçok bakım merkezinde veya alışveriş merkezlerinde gördüğümüz vücut fırçalarının ne olduğu
sıklıkla merak edilmekle beraber çoğu zaman yanından yalnızca geçilmektedir. Ancak atkılı fırçası
veya doğal kıllara sahip olan bu fırçalar pürüzsüz bir cildin altın anahtarı olmaktadır. Elbette cilt veya vücut için mutlaka uzman destekleri veya birtakım cilt kaygısına yönelik olacak şekilde bakım
uygulamaları mutlaka yapılıyor olmalıdır. Ancak bu bakım uygulamalarının etkisini artırmak,
kalıcılığını korumak ise oldukça önemli bir detay olmaktadır. Bu gibi durumlarda elbette cilt kaygısına yönelik olarak evde uygulaması yapılacak olan işlemler için uzmanlardan tavsiye almak önemli olmaktadır. Tam da bu noktada örneğin selülitler için çözüm ararken uygulamasını yaptırdığınız; G5 masajı devamında evde uygulayacağınız teknikler de önemli olmaktadır. Bu tekniklerden en önemlisi selülit fırçası olarak da anılan ancak tek faydası bu olmayan kuru fırçalar olmaktadır. Aynı zamanda hedeflenen vücut veya cilt yapısına ulaşma sürecini de kısaltmaktadır.

Kuru Fırçalama Tekniği

Elbette her uygulamada olduğu gibi en doğru şekilde kuru fırçalama işleminden faydalanmak için
doğru tekniklerden ve en etkili şekilde uygulama sağlanmalıdır. Vücut fırçalama işlemine başlamadan önce mutlaka vücudun her bölgesine yetişebileceğiniz şekilde; uzun saplı bir fırça tercih etmeye gayret ediniz. Böylece oldukça rahat bir şekilde işlemi tamamlayacaksınız. Bunun yanı sıra fırçanın kıl yapısı oldukça önemli bir aşamadır. Asla sert yapıya sahip olan ve cilt üzerinde hasara sebebiyet verebilecek fırçalar tercih etmemek gerekmektedir. Bunun yanı sıra kuru fırçalama fırçası yapısı doğal yapıya sahip olan at kılı olarak tercih edilebilir. Zamanla vücut yapısına göre sertliğini artırmak mümkün olmaktadır. Bu seçimlerde cilt yapısı önemli rol oynamaktadır.

Kuru Vücut Fırçalama

Kuru fırça masajı; kuru cilde yapılması gereken işlemdir. Cildin kuru olduğundan emin olduktan sonra işleme geçilir. İşleme ayak ve bacaklardan kalbe giden dairesel hareketler ve düz bir hat şeklinde fırçalama yapılmalıdır. Aynı şekilde kollardan başlayan işlem aşağıdan koltuk altına giden dairesel hareketlerle düz şeritler halinde olmalıdır.

Bacakları Kuru Fırçalama Faydaları

Yalnızca bacaklarda değil fırçalama yapılan her bölgede birçok olumlu etkisi vardır.
Kuru fırçalama selülit tedavisi sırasında selülit görünümünde azalmayı teşvik eder. Kan dolaşımını hızlandırır. Cildi canlandırır ve daha dolgun bir görünüme kavuşturur. Ölü derileri ciltten uzaklaştırır. Vücudun aurasını, enerjisini artırır. Doğal enerji kaynağı yaratır. Vücudu fırçalamak; pek çok olumlu fiziksel etkinin yanı sıra ruhsal enerjiye de hizmet edebilmektedir. Uygulama minimum 2 dakika yapılmakla beraber; haftada birkaç kez tekrar edilmelidir. Uygulama sonrası duş alınabilir. Ayrıca uygulama esnasında uçucu yağlar tercih edilebilir.
Filiz Karslıoğlu Cilt Atölyesi tüm vücut kaygılarınızda gerek profesyonel uygulamaları gerek ev devam ürünleri ile sizlerin yanında yer almaktadır.

Filiz Karslıoğlu

Filiz Karslıoğlu