Retinol Nedir?

“Retinol nedir?” sorusu son yıllarda sıklıkla karşımıza çıkan konulardan olmaktadır. Yıllar içerisinde
cilt bakım süreçlerinde değişen alışkanlar ile beraber hazır paketli ürünlerin bileşenlerine
bakmaksızın tüketilmesinin yerini içerik kontrol ederek doğrudan kaygıya yönelik içerikler tercih
edilmeye başlanmıştır. Böylece çok daha bilinçli bir cilt bakım süreci geçirilirken diğer yandan cildin ihtiyacı olmayan ve cilde yararından çok daha zararı olan diğer bileşenlerden uzak durma eğilimi ile beraber üretici firmaların da ürün politikası değişmeye başlamıştır. Son yılların en trend cilt bakımı alışkanlarından birisi de doğru bileşen ve bileşen kombinlerini içeren ürünlere olan yönelim olmaktadır. Böylece tüketici örneğin yağlı-akneye meyilli cilt yapıları için salisilik asit, çay ağacı yağı gibi bileşenlere yönelirken diğer yandan bu bileşenleri içeren formülleri de detaylı olarak incelemektedir. Bu bileşen arasında oldukça büyük bir etkiye sahip olduğu bilinen retinoid ailesinin birçok önemli üyesinden biridir. Yani A vitamininden türetilen bu bileşenin cilde olan faydasının ise sınırları olmamaktadır. Yıllardır pek çok ürün formülünde kullanılan bu formülü yakından tanımak ve faydaların en etkili şekilde yararlanmak ise en sağlıklı adım olacaktır.

Yeni Başlayanlar İçin Retinol

Cilt bakımının cildi aydınlatan yıldız formülü. Cilt bakım ürünlerinde yıllardır kullanılan bu formülün son yıllarda tek başına olarak hazırlanmış formülleri de aynı şekilde oldukça etkili bir şekilde kullanıma sunulmaktadır. Cilt her geçen yıl doğal döngü içerisinde yaş almaktadır. Her alınan yaş ile beraber biyolojik veya çevresel faktörlere bağlı olarak kolajen azalması söz konusu olmaktadır. Bu noktada cildin gerek besin kaynaklarından gerek cildi doğrudan beslemeler ile cilt altındaki kolajen hücrelerinin üretilmesi teşvik edilebilir. Uzman hekimlere danışılarak alınacak takviye gıdalara ek olarak cilt bakımında da aynı hassasiyetle beraber cilt tekrar güçlenecek, yaş almış hücrelerin yerini çok daha genç dinamik hücreler devralacaktır. En iyi retinol gerek uygulaması ile gerek cilt üzerindeki etkileri ile cildin ihtiyacına göre uygulanandır. Eğer cilt yapısının ihtiyacı olmayan besinlerle besleme yapılır, bakım sağlanırsa cilt üzerinde farklı kaygılara yol açılabilir.

Retinol Ne İşe Yarar?

Bileşenin yapısı itibariyle cilt üzerine uygulaması yapıldıktan sonra cilt derinlerine doğru yol alarak alt tabakalarda onarım, güçlendirme özellikleri ile cilde fayda sağlayacaktır. Bu onarım ve
güçlendirmeler doğrudan kolajen ile de alaka olmaktadır. Yaşlanma karşıtı yapısı ile cilde elastikiyeti kazandırarak cildin kolajen rezervlerini artırmaya yönelik teşvik eder. Retinol yalnızca yaşlanma izlerine karşı değil aynı zamanda matlaşmış cilt yapılarını tekrar canlandırarak cilde enerji veren bir yapısı da mevcuttur.

Retinol Faydaları

“Sivilce nasıl geçer?”, “Sivilceye ne iyi gelir?” veya “Gözenekli cilt nasıl düzelir?” gibi pek çok soru Filiz Karslıoğlu Cilt Atölyesi’ne yönetilmektedir. Bu soruların yanıtları uzman kadromuz tarafından büyük bir hassasiyetle verilmekle beraber cilt yapılarına uygun olarak hazırlanan cilt veya vücut protokolleri ile işlemler danışanların hedeflediği cilde uygun olacak şekilde en etkili yöntem ile uygulanır. Bunlara ek olarak cilt yapısına uygun olacak şekilde ev devam ürünleri uzmanlarımız tarafından tavsiye edilir. Yaşlanma karşıt krem, kırışıklık kremi veya diğer bir adıyla anti aging krem gibi pek çok kaygıya yönelik öneriler uzman kadromuz tarafından yanıtlanır. Retinol kullananlar (en doğru olacak ve cilt yapısına uygun olacak şekilde) çoğunlukla hedeflediği sonuca ulaşacaktır. Gözeneklere, ince çizgilere, cilt lekelerine, koyu halkalara oldukça fayda sağlayan bir bileşen yapısıdır.
Tüm bunlara ek olarak son yıllarda sıklıkla merak edilen bileşen bilgileri ise aynı şekilde yanıtlanırken cilde uygunluğu da belirtilmektedir. Ayrıca cilde öncesinde cilt yapısına uygun olacak şekilde medikal cilt bakımı, altın iğne uygulaması veya atölyefacial gibi pek çok yöntem ile etkili bakım protokolleri uygulanmaktadır. Bunlara ek olarak uzman kadromuz danışanı ev devam ürünleri noktasında da bilgilendirmektedir.
Filiz Karslıoğlu Cilt Atölyesi tüm cilt ve vücut kaygılarınızda yolculuğun en başından en sonuna
sizlerle!

Filiz Karslıoğlu

Filiz Karslıoğlu