Cilt Tipleri Nelerdir? 

“Cilt tipleri nelerdir?” konusunu Filiz Karslıoğlu Cilt Atölyesi uzmanları sizler için açıkladı! Her sabah aynaya bakıldığında birbirinden farklı durumlarla karşılaşmış, kimi zaman ödem  toplamış kimi zaman aydınlık ve canlı cilt ile güne merhaba denebilir! Bu ve benzeri pek çok  cilt durumların ardında çevresel veya biyolojik olmak üzere oldukça fazla sebep vardır. Bu  sebeplerle beraber sahip olunan cilt yapıları birbirinden oldukça farklıdır. “Her cilt özeldir.”  başlanılan tüm cilt uygulamaları, cilt bakımları süreçlerinde Cilt Atölyesi uzmanlarının ilk  adımı cilt yapısını analiz etmek olmaktadır. Peki cilt yapısını analiz etmek yani cilt tipi analizi  ne demektir?  

Cilt tipi nedir? 

Her kişi için biricik olandır. İhtiyaçları, kaygıları, özellikleri ile diğerlerinden ayrılan cilt  yapılarını oluşturmaktadır. 

Cilt tipleri; birbirinden farklı özelliklere sahip aynı zamanda birbirinden farklı ihtiyaçları olan cilt yapılarını oluşturmaktadır. Uzmanlar en sık rastlanılan cilt yapılarını gruplamışlardır. Bu  cilt yapılarının farklı besin kaynaklarına ihtiyaçları olmakla beraber farklı uygulamalara da  ihtiyacı olabilmektedir. Bu noktada cilt için atılacak her adımın başında cilt analizi  gelmektedir. Böylece aydınlık, parlak doğal görünüme sahip; kaygılardan uzak bir cilt  yapısına sahip olmak mümkün olacaktır! 

Cilt Atölye tüm cilt tipleri en uygun uygulamalar ile danışanlarının yanında!

Kaç çeşit cilt tipi vardır? 

Belirtilen gibi uzmanlar yıllar önce farklı cilt yapıları olduğunu ortaya koymuş; en sık  rastlanılan cilt durumları arasındaki benzerliklerle beraber ortaya koyarak bir kümeleme  yapmışlardır. Yapılan bu kümeleme sonucunda ortaya 5 cilt tipi çıkmıştır. Birbirinden farklı  gereksinimleri olan bu cilt yapıları için gelişen teknolojiler, bilim oldukça etkili bakım ürünleri de ortaya çıkarmıştır. Ancak bu aşamaya geçmeden önce Hangi cilt tipine  sahibim?” sorusuna yanıt vermek veya uzman ellerden bu sorunun yanıtını almak oldukça  doğru bir adım olacaktır. 

Cilt Tipi Belirleme 

Cilt yapısının anlaşılması, cilt tipi öğrenme için Filiz Karslıoğlu Cilt Atölyesi’ne başvurabilir,  uzmanlardan detaylı bilgiler edinebilirsiniz. Bunun dışında cilt yapısını anlamak, cildi tanımak için birkaç cilt sorusuna yanıt verebilirken, diğer yandan cilt yapılarının özelliklerine bakarak  cildiniz hakkında çıkarımlarda bulunmak da oldukça mümkün yollardan birisi olabilmektedir. 

Cilt Tipleri ve Özellikleri 

Cilt yapıları belirtildiği gibi birbirinden oldukça farklı özelliklerde, farklı cilt çeşitleri olmakla  beraber birbirinden farklı cilt durumları içerisinde olabilmektedir. Cilt yapılarına ek olarak  cildin bulunduğu durumlar veya kaygılarda farklı seviyelerde seyredebilmektedir. Ancak bu  durumların altında çevresel veya biyolojik faktörlerin bulunduğu unutulmamalıdır. Cilt yapısı  ne olursa olsun mutlak rutin cilt bakımı ve haftalık veya aylık olacak şekilde cilt uygulamaları  yapılıyor olmalıdır. Örneğin lekeye sahip kuru cilt için leke tedavisi gibi. 

Normal Cilt Tipi; yapı olarak cildin dengeli olduğu, kaygıdan uzak, doğal ve canlı görünüme  sahip olan cilt yapılarıdır. Bu cilt yapılarının herhangi bir biyolojik ya da çevresel faktörden 

etkilenmemesi için düzenli cilt uygulaması veya bakım yaptırması oldukça etkili bir adım  olacaktır! 

Karma Cilt Tipi: kuru ve yağlı cilt yapılarının özelliklerini beraber taşıyan cilt yapıları olmaktadır. Bu cilt yapılarının genelinde T bölgesi yağlı olmakla beraber, diğer bölgeler daha  kuru yapıda olmaktadır. Bu cilt yapılarının bakımı sürecinde karma ürünlere yönelmek, tüm  cilt tiplerine uygun temiz içeriklere sahip ürünleri denemesi oldukça kalıcı çözümler  sunacaktır! 

Kuru Cilt Tipi: cildin sebum salgısının az olduğu bu cilt yapılarının ihtiyacı olacak en önemli  şey “nem” olmakla beraber düzenli cilt bakımı yaptırıyor olması da ayrıca leke, cilt hasarları gibi kaygıların önüne geçecektir. 

Hassas Cilt Tipi: bu yapıya sahip kişilerin gerek cilt bakımlarında gerek ev devam ürünlerinde  uzman bilgisine danışması ve cildi hasarlara karşı etkin şekilde koruması oldukça doğru bir  seçenektir! 

Yağlı Cilt Tipi: fazla sebumun etkili olduğu bu cilt yapısında denge oldukça önemlidir! Cildi  dengeleyen, nemlendiren ve sıkılaştıran bakım ürünleri tercih edilmeli! 

Cilt Atölyesi cilt tiplerine uygun protokollerle tüm danışanlarına en kalıcı ve etkili sonuçları  sunmakatdır!

 

Filiz Karslıoğlu

Filiz Karslıoğlu