Güneş Kremi Kullanmanın Önemi 

Güneş kendisini iyiden iyiye hissettirdiği her dönemde merak edilen konu güneş kremi kullanmanın önemini Cilt Atölyesi uzmanları sizler için açıkladı! 

Güneş kremi yalnızca yaz dönemlerinde akla gelen cilt bakım ürünlerinde olsa da aslında her mevsim  uygulanması gereken çantadan eksik edilmemesi gereken bir ürün olmaktadır. Peki sıklıkla  bahsedilen UV ışınları, güneşten gelen radyasyonların cilt için etkileri nelerdir? Neden güneş kremleri düzenli olarak kullanılmalı? Cilt biyolojik faktörlerden etkilendiği kadar çevresel faktörlerden de  etkilenmektedir. Hava kirliliği, güneş, mevsimsel değişimler bu çevresel faktörlere örnek olarak  verilebilmektedir. Bu noktada çevresel etkilerden korunmak için alınması gereken pek çok önlem bulunmaktadır. Hava kirliliğinden etkilenen cildi arındırma süreçlerine dikkat edildiği gibi, güneşten korunmak ve zararlı ışınları filtrelemek için de kullanılan cilt bakımı ürünleri vardır. Bu noktada cilt için en doğru seçim yapılarak sağlıkla etki göstermesi gözlenebilirken, hatalı kullanımlar başka cilt  kaygılarına sebebiyet verebilmektedir. 

Cilt Atölyesi uzmanları danışanlarına uygulama ve cilt protokoller öncesinde yaptığı cilt analizleri ile  en doğru ev devam ürünlerini önermektedir! 

Güneş Koruyucu Krem 

Güneş koruyucu olarak bilinen kremlerin etkisi oldukça fazladır. Güneşten gelen ultraviyole ışınların  önüne geçen, emerek veya yansıtarak etkilerini en aza indiren bu kremlerin birçok çeşidi olmakla  beraber kullanımı bir o kadar önemlidir. Güneşin yararlı etkileri kadar zararlı etkileri de  bulunmaktadır. Bu etkiler arasında ışınların cilt üzerinde hasara yol açması, yanıklar, istenmeyen  kırışıklıklar veya foto yaşlanma gibi etkilerinin yanında kimi zaman uzun saatler güneş altında kalmak  cilt üzerinde alerjik reaksiyonlara dahi sebebiyet vermektedir. Bu hasarlar kimi zaman kalıcı kimi  zaman geçici olsa da düzenli koruyucu kullanmaksızın güneş altında uzun süreler geçirilmesinin uzun  vadede etkileri oldukça kalıcı olacaktır. Bu nedenle birtakım önlemler almak daha sağlıklı, canlı ve sıkı cilt görünümü koruyarak cilt yapısının bozulmasının önüne geçecektir. 

En İyi Güneş Kremi 

Cilt Atölyesi uzmanları en iyi kremlerin ve en iyi cilt bakım ürünlerinin her daim cilt için uygun  içeriklerde hazırlanmış en doğru seçimlerden oluştuğunu belirtmektedir. Bu noktada cildi tanımak,  ihtiyaçlarını bilmek ve bu şekilde cildin ihtiyacı olan besinlerle beslemek uzun vadede kalıcı ve etkili  sonuçları almak için oldukça etkili olacaktır. Özellikle yüz için güneş kremi seçimlerinin daha dikkatli  ve özenli yapılması gerekmektedir. Yüz cildin diğer noktalarına kıyasla daha hassas olmakla beraber,  hızlı bir şekilde irritasyon veya alerjik reaksiyon gösterebilmektedir. Bunun dışında yanlış bakım ürünlerinin etkisi farklı kaygılara da yol açabilmektedir. 

Güneş Kremi Faydaları; 

  • UV-A ve UV-B ışınlarına karşı koruma sağlar. 
  • Foto yaşlanmanın önüne geçer. 
  • Güneş yanıklarını önler. 
  • Cilt kanseri riskini azaltır. 
  • Cilt lekeleri önüne geçer var olan lekelerin daha fazla koyulaşmasını durdurur. -Nemlendirir. 
  • İnce çizgilerin ve kırışıklıkların önüne geçerken cilde elastikiyet kazandırır.

Yüz Güneş Kremi 

Güneşe karşı tam koruma sağlarken mutlaka cilt yapısına uygun içerikler tercih edilmelidir. Bu  noktada örneğin yağlı ciltler için güneş kremi tercih edilirken cildi beslerken, korurken sebumu  tetiklemeyecek su bazlı güneş kremi seçimleri yapılabilir. Güneş lekesi kremi lekelenmeye yatkınlık ve  cilt hassasiyetine göre içeriklerine ve koruyuculuk sürelerine dikkat edilerek kullanılabilir. Lekeli  ciltler için en iyi güneş kremi veya lekeye yatkın ciltler de trenexamic içeriğine dikkat ederek seçim  yapmak lekelerin önüne geçmek için oldukça ideal olacaktır. Ayrıca yüz için güneş kremi tavsiyesi olarak seçimlerinizde cildinize uygun olarak hassas ciltler için güneş kremi ve kuru ciltler için güneş  kremi seçenekleri de bulunmaktadır. Böylece birçok cilt tip için en doğru seçimleri yapmak kolay gibi  görünse de içerik olarak oldukça özenli bir seçim yapmak önemli olacaktır. 

Cilt Atölyesi’nde sağlıklı bakım uygulamaları, güneş koruyucu yüz kremleri kabin ürünleri ile bu yaz  çok başka!

Filiz Karslıoğlu

Filiz Karslıoğlu