Menopoz Döneminde Cilt Bakımı Tüyoları

“Yaşamın doğal döngüsü olan menopoz döneminde cilt bakımı tüyoları sizler için açıkladık!”
Kadın en doğal döngülerinden birisidir; regl olmak. Ortalama olarak ergenlik döneminde kadın
vücudunda başlayan bu değişim yaşamın ilerleyen yıllarına dek sürmektedir. Vücut üzerinde pek çok etkiye sahip olan bu fizyolojik süreç; kişiye yaşamının büyük bir bölümünde eşlik etmektedir.
Beraberinde birçok değişimi de getiren kadın yaşamında önemli bir yer tutan bu döngülerin ilerleyen yaşlarda yavaşlaması ve sonlanması da en az ilk regl kadar doğal bir süreçtir. Yine aynı şekilde kadınlar için pek çok fizyolojik değişimi de beraberinde getirmektedir. Bu değişimler oldukça özel ve yine yaşamın en doğal parçaların birini oluşturmaktadır. Ancak kimi zaman bu değişimler kişi üzerinde günlük yaşamında duygu durumunu olumsuz etkileyecek şekilde ortaya çıkabilmektedir. Bunların kimi regl döngüsünün sonlanmasının belirtileri olması ile beraber östrojen hormonunun azalması ile de oldukça ilgilidir. Ancak günümüz dünyasında gerek bakım trendlerinin gelişmesi gerek cilt bakım ürünleri ve birçok takviye ile kadın yaşamın önemli bir yer tutan bu değişimlerin etkisi ve belirtileri hafifletilebilir.

Menopoz Dönemi Nedir?

Östrojen hormonunun azalması ile beraber reglin, menstrüasyon döneminin sonlanması ile başlayan dönemdir. Genellikle 45-55 yaş aralığında başlayan bu dönem; kişiden kişiye değişen bir zaman aralığında da kendisini gösterebilmektedir. Yıllar içerisinde bilim bu dönemin genellikle nasıl belirtiler ortaya koyduğunu açıklamıştır. Ayrıca bu dönem kendisini tıpkı ilk regl döneminde olduğu gibi cilt üzerinde de hissettirmektedir. Cilt çevresel ve biyolojik faktörlerden en hızlı şekilde etkilenen ve reaksiyon gösteren yapıdır. Özellikle hormonal süreçlerin bu reaksiyonları kimi zaman belirli bir süreç içerisinde kimi zaman oldukça hızlı bir şekilde ortaya koyabilir. Elbette yaşamın içinde yer alan bu doğal sürecinde cilt üzerinde birtakım etkileri bulunmaktadır.

Menopoz Dönemi Belirtileri

Kadın yaşamında hormonal olarak pek çok fizyolojik ve duygu- durum değişikliklerine yol açan pek çok kırılımın yanı sıra iki dönem bulunmaktadır ki bilimsel olarak da etkileri ortaya konulmuştur. Menopoz dönemi içerisinde yaşanan belirtiler genel olarak karşılaşılan semptomlar olup değişkenlikler gösterebilir.

  • Menopoz döneminde şişkinlik
  • Sıcak basmaları veya terlemeler
  • Adet düzensizlikleri
  • Uyku problemleri
  • Ruh hali değişkenlikleri
  • Fiziksel değişiklikler

Menopoza Giren Kadın Neler Yaşar?

İlk regl dönemi ile beraber pek çok fizyolojik ve psikolojik etkiler beraberinde gelir. Bu durumun
benzeri menstrüasyon sonu ile farklı etkiler ile fiziksel ve psikolojik olarak kadın yaşamını
etkilemektedir. Doğal döngü ile yaş almaya bağlı değişimler, hormon düzensizlikleri nedeniyle fiziksel değişimler ile bu ve benzeri süreçlere ek olarak psikolojik olarak da birtakım değişimler
yaşanmaktadır. Örneğin, daha gergin, duygusal olunabileceği gibi unutkanlık ortaya çıkabilir.

Menopoza Giren Kadın Yaşlanır mı?

Doğal yaşam döngüsü içerisinde yaş almaya bağlı belirtilere ek olarak östrojen hormonunun azalması ile beraber birtakım yaşlılık belirtileri ortaya çıkabilir. Ancak menopoz tek başına yaş aldıran bir etken değildir. Birçok çevresel veya biyolojik etken bu süreci etkilemektedir.

Menopozda Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

Menopoz döneminde cilt bakımı rutininde değişiklikler yapılması gerekebilir. Cilt yapısında oluşan
değişiklikler bu noktada oldukça önemlidir. Ancak menopozda cilt bakımı noktasında en önemli nokta cildi nemlendirmek olacaktır! Bu noktada öncelikle bu dönemde ciltte ne tür değişiklikler oluyor bunu açıklamak önemlidir.

Menopozda Cilt Problemleri

Hormon etkisiyle sıklıkla cilt daha ince, cilt bariyeri daha zayıf ve ciltte kuruluk oluşması sıklıkla
karşımıza çıkmaktadır. Menopozda cilt kuruluğu kaygısın nem odaklı bakımlar ve su tüketimi ile
hafifletilebilir. Kolajen proteinin azalması cilt lekelerinin oluşmasına, tahrişlerin veya cilt hasarlarının daha geç iyileşmesine yol açmaktadır. İnce çizgi, kırışıklık oluşumu artış gösterebilir. Yetişkin sivilcesi oluşabilir. Tüm bunlar ve cilt yapısı uzmanlar tarafından analiz edilerek anlaşılmalı ve buna uygun bir rutin oluşturulmalıdır. Ayrıca mutlaka profesyonel cilt bakımı da tercih edilmelidir.

Altın iğne, mezoterapi veya Filiz Karslıoğlu Cilt Atölyesi’nin özel atölye facial uygulaması gibi uygulamalar ile cilt yenilenmesi teşvik edilebilir. Yeterli su tüketime ve beslenme önemli rol oynayacaktır. Menopoz sonrası cilt bakımı bir rutin halinde uygulandığı takdirde serbest radikaller den kaynaklanan pek çok hasarın da önüne geçilebilir. Bu dönemde en önemli bakım ürünlerinden birisi mineralli güneş koruyucu olacaktır. Ayrıca menopozda cilt lekeleri için melanin transferinin önüne geçen içerikler ve uygulamalar tercih edilmelidir. Menopoz Döneminde Cilt Bakımı Tüyoları için Filiz Karslıoğlu Cilt Atölyesi sizlerle!

Filiz Karslıoğlu Cilt Atölyesi yaşamın içinde var olan her olguda cildinize ve size iyi gelecek uygulamalar ile yanınızda!

Filiz Karslıoğlu

Filiz Karslıoğlu