Regl Döneminde Sivilce Neden Çıkar? 

Kadınların büyük bir çoğunluğu regl döneminde sivilce neden çıkar konusu merak etmektedir. Bu  kaygı oldukça genel bir kaygıdır. Regl döneminde, regl öncesinde kadınlar birçok regl belirtisi  yaşamaya başlar. Onlarca regl belirtisi aslında hormonların regl döneminde düzensiz olarak çalışmaya  başlamasından kaynaklanmaktadır. Birçok kadın premestrüel dönemde yani adet öncesi veya regl  öncesi dediğimiz bu dönemde başlayan belirtiler kimi zaman regl döneminin 3. 4. gününe dek  sürebilmektedir. Her kadın tüm belirtileri taşımamakla beraber farklı belirtileri taşıyabilmektedir.  Buradaki önemli olan nokta tek değişken regl döneminin yaklaşması değildir.

Biyolojik, fiziksel  değişikliklerin yanı sıra psikolojik etkiler ve çevresel etkiler bu belirtilerin artış veya azalışlarını  sağlamaktadır. Bu neden olabildiğince sağlıklı bir regl dönemi geçirmek için elbette yapılabilecek pek  çok şey bulunmaktadır. Kimi zaman bitki çayları kimi zaman sıcak su torbalarının yanı sıra bol su  tüketimi, temiz hava ve düzenli beslenerek vitamin değerlerinin korunması bu kasılmalar ve  belirtilerde kadınlara epey yardımcı olmaktadır. Ancak yine de oluşan hormonal değişimin önüne  geçmek elbette mümkün olamamaktadır. Peki bu hormonal değişimin cildimiz etkileri nelerdir?  Farklı cilt kaygıları olarak premestrüel dönem cilde etki eder. Bunlar arasından en önemli etkiler;  hormonel akne, regl sivilcesi, cilt tonu eşitsizlikleri, gözenek genişlemesi, cildin yoğun yağlanmadan  dolayı herhangi bir bakımı kabul etmemesi gibi ortaya çıkan cilt kaygıları oluşmaktadır. 

Adet Dönemi Sivilce Neden Olur? 

Adet öncesi sivilcelenme kaygıları birçok kadının ortak cilt kaygısını oluşturmaktadır. Adet dönemi  öncesi ve menstrüasyon dönemi içerisinde hormon dengesi oldukça değişkenlik gösterir. Rahim  bölgesinde oluşan kasılmalar, kramplar ayrıca halsizlik ve yorgunluk regl dönemi sivilce artışı oluşturur. Bu hormonal denge değişimi elbette cildi etkilemektedir. Regl dönemi dışında kalan  dönemlere kıyasla belirtilerin başlaması ile hormonlar hareketlenir bu da cildin daha fazla sebum  salgılamasına fazla sebum ise kıl köklerinde tıkanmalara sebebiyet verir. Bu tıkanmalar kimi zaman  siyah nokta kimi zaman adet dönemi sivilce (akne) olarak cilt yüzeyine yansır. Bunlar dışında birtakım  başka sebepler de vardır. 

Adet dönemi sivilce nedenleri: 

  • Hava Kirliliği 
  • Hormonal Düzensizlik 
  • Yetersiz Beslenme ve Yağlı Yiyecekler 
  • Yetersiz Su Tüketimi 
  • Stres 
  • Mineral Eksikliği 
  • Vücutta aşırı su tutulması, ödem 
  • Hatalı cilt uygulamaları 
  • Yanlış cilt bakım ürünleri 

Regl döneminde sivilce çıkmaması için yapılabilecek pek çok yöntem Cilt Atölyesi uzmanları  tarafından sizler ile paylaşılmaktadır. Regl dönemi tam olarak başlamadan bir hafta öncesinde  belirtilerini göstermeye başlamaktadır. Bu belirtiler arasında adet sivilcesi de vardır. Regl öncesi  sivilce oluşumunun önüne geçmek için pek çok yapılabilmektedir. Bunlar arasında en önemli etken  sağlıklı ve düzenli cilt bakım rutinidir. Adet döneminde sivilce çıkmasını engelleme için yapılabilecek  bir diğer önlem ise mutlaka cilt analizi yaptırılarak cildiniz için en sağlıklı ürünlerle evde bakım  yapmakla beraber haftalık veya aylık olarak düzenli cilt tipi için en doğru bakım yapılıyor olmasıdır.  Böylece regl süreci çok daha sağlıklı bir cilt ile geçirilecektir.

Adet Döneminde Çıkan Sivilcelere Çözüm 

Adet döneminde sivilce kaygısı yaşayan pek çok kadın için en etkili çözümlerden önce ilk hamle cilt  analizi olacaktır. Uzman ellerden alınacak cilt analizi ile en etkili cilt protokolü oluşturularak her 28  gün bir yenilenen cilt bakım ile desteklendiğinde adet döneminde çıkan sivilceler de aynı oranda  etkisini azaltacaktır. Burada önemli olan cildiniz için her ne kadar önlem alınsa da eğer oldukça stresli  bir dönem geçiriyorsanız adet döneminde çıkan sivilceler stresten de kaynaklanabileceğini  atlamamak gerekir fakat yalnızca hormonal dengesizlik sebebi ile fazla sebum cildi tıkıyorsa burada  önemli olacak en önemli konu cilt bakımıdır. Hormonal akneler adet döneminde çenede sivilce olarak  sıklıkla kendini gösterse de en yoğun olarak kaygı yaşanan bölgede de sıklıkla çıkabilir. Bu noktada cilt  için en uygun cilt bakımı bir rutin haline getirilmelidir. 

Örneğin regl oncesi sivilcelenme kaygılarında hydrafacial, kimyasal peeling, altın iğne uygulaması  veya klasik cilt bakımı ve cilt için sağlıklı pek çok cilt bakımı tekniği ile Cilt Atölyesi danışanlarına  hizmet vermektedir! 

Filiz Karslıoğlu Cilt Atölyesi uzman kadrosuyla cildiniz için en sağlıklı protokolleri oluşturularak sağlıklı  bir cilt görünümünü danışanlarına sunmaktadır!

Filiz Karslıoğlu

Filiz Karslıoğlu